Jeśli czytasz ten tekst, prawdopodobnie chcesz dowiedzieć się, czym w ogóle jest zakład zwany handicapem. Postaram się wyjaśnić to w sposób prosty i obrazowy, dlatego skupię się na podstawowym rozróżnieniu dwóch rodzajów handicapu: europejskiego (EH) i azjatyckiego (HA), zwanego też „azjanem„.

Zakłady bukmacherskie na start – czym są handicapy?

Po pierwsze, handicap oznacza założoną przewagę, czyli zapisanie na koncie jednej z drużyn lub zawodników rozpoczynających mecz dodatkowych goli, punktów, setów, gemów itp. Mogą być one dodatnie lub ujemne. Np. handicap oznaczony jako +2 przy meczu AS Roma – Juventus mówi o tym, że zanim jeszcze mecz się rozpocznie, AS Roma prowadzi dwiema bramkami (2:0). Handicap -1 należy czytać tak, jakby gospodarz miał jedną bramkę mniej, co można by zapisać jako prowadzenie Juventusu (0:1).

No dobra, ale co po meczu? Załóżmy, że ogląda go dwóch kumpli, Cieniu i Łysy, i przed meczem obstawili dwa różne zakłady. Cieniu postawił na to, że przy handi +2 wygra Roma, a Łysy, że przy handi -1… też wygra Roma. Mecz obejrzany, wynik na boisku: 2:1 dla Romy. Pamiętamy, że według Cienia Roma przed meczem prowadzi już 2:0. Więc 2:0 + 2:1 = 4:1,  w tym zakładzie wygrywa AS Roma i wygrywa Cieniu. Łysy musi policzyć inaczej: 0:1 + 2:1 = 2:2. I co? Remis, a więc Roma nie wygrywa i Łysy też musi obejść się smakiem.

Jeżeli zainteresowało cię obstawianie meczów za pomocą tak zwanych handicapów to zapraszamy do artykułu naszego partnera, który wyjaśni ci jak rozpocząć grę w zakładach bukmacherskich z bonusem na start i jakiego bukmachera wybrać (artykuł: http://legalni-bukmacherzy.pl/zaklady-bukmacherskie-z-bonusem-na-start-jaki-bukmacher-wybrac/). Już teraz przeczytaj artykuł i poznaj najlepsze firmy bukmacherskie, które oferują bonus powitalny na start.

Rodzaje handicapów w zakładach bukmacherskich

I tu pojawia się zasadnicze pytanie: czy ma znaczenie, jaki to handicap: europejski czy azjatycki? Oczywiście, że ma. Format azjanów pojawił się, jak sama nazwa wskazuje, u azjatyckich bukmacherów, by ograniczyć możliwości zdarzeń z trzech do dwóch, czyli, mówiąc najprościej, aby wyeliminować remis. Handicap azjatycki nie uwzględnia remisu! Jeśli więc Łysy wziął kupon na EH (-1), przegrywa, bo w handicapie europejskim musisz uwzględnić remis. Inaczej, jeśli wziął HA (-1): wtedy dostaje zwrot stawki, bo handicap azjatycki nie uznaje remisu. Często taki zakład oznacza się nie jako HA, ale draw no bet (DNB), czyli zakład bez remisu

Sprawa jest jednak prostsza, niż myślisz, bo azjana można poznać po formacie liczby: najczęściej jest wyrażony liczbą niecałkowitą, co w ogóle uniemożliwia wynik remisowy. Przykład: zakład na mecz Radwańska – Williams HA (+1,5) sety oznacza, że Aga przed meczem prowadzi już 1,5:0. Obstawiasz zwycięstwo Williams, co oznacza, że obstawiasz: Williams nie straci nawet seta. Wynik meczu 0:2 + 1,5:0 = 1,5:2. Przy tym handi twój typ wchodzi. Ale jeśli jest 1:2, to 1:2 + 1,5:0 = 2,5:2 i okazuje się, że kupon możesz wyrzucić do kosza. Połówki (są też azjany, które liczy się w ćwiartkach, np -1,75, ale to już temat na następny raz) sprawiają, że nigdy nie może paść remis i nie ma kwestii zwrotu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here