Przy każdym typie zakładu na wydarzenie sportowe podaje się kurs, który określa ile razy więcej jednostek bukmacher wypłaci graczowi za postawioną stawkę, jeżeli jego typ okaże się zwycięski. Kursy mogą się zmieniać, więc gracz wybiera zakład o kursie jaki obowiązuje w danej chwili. Istnieje kilka rodzajów kursów bukmacherskich.

Kursy bukmacherskie – dziesiętny

W Europie najbardziej popularne jest stosowanie przez bukmacherów kursu dziesiętnego. Oblicza się go na podstawie iloczynu stawki oraz kursu podanego przez bukmachera. Zaletą formatu europejskiego jest łatwość w przeliczeniu wygranej. Przykład: wypłata = stawka × kurs, czyli przy kursie 1,50 to: wypłata = 200 zł × 1,50 = 300 zł, a zysk = wypłata – stawka, czyli: zysk = 300 zł – 200 zł = 100 zł

Kursy bukmacherskie – brytyjskie

Drugim popularnym kursem w Europie jest kurs brytyjski, który nazywa się również ułamkowym. Polega na pomnożeniu stawki przez określony kurs, aby otrzymać wartość potencjalnego zysku. Kurs wyraża się w postaci ułamka, czyli odpowiednikiem 1,50 w formacie europejskim, w brytyjskim będzie 1/2. Jest trudniejszy do przeliczenia z tego względu, że czasami może przyjmować postać ułamka dziesiętnego nieskończonego np. 2/3 (1,66..) w takim przypadku zaokrągla się i zamiast, w tym przypadku, 166,67 zł będzie to 166,5 zł.

Sprawdź też – jak grać w zakładach bukmacherskich i jakiego bukmachera polecamy (link do artykułu: http://legalni-bukmacherzy.pl/zaklady-bukmacherskie-jak-grac-i-jakiego-bukmachera-polecamy/)

Graj w zakładach bukmacherskich Totolotek
Odbierz darmowy zakład za rejestrację i bonus na start

Inne rodzaje kursów bukmacherskich

Na Kontynencie Amerykańskim najpopularniejszy jest format amerykański. Dzieli się on na kursy dodatnie i kursy ujemne. Te pierwsze wskazują sytuację, gdy zysk jest wyższy od stawki i pokazują potencjalny zysk przy postawieniu 100 jednostek. Natomiast w przypadku kursu ujemnego, gdy zysk jest mniejszy od stawki, kurs pokazuje ile gracz musiałby postawić żeby zyskać 100 jednostek.

Są również 3 formaty kursów stosowane głownie w Azji: malezyjski, indonezyjski i Hong-Kong.

Kurs malezyjski jest podobny do amerykańskiego – również mówi o stosunku wielkości stawki do potencjalnego zysku – z tą różnicą, że format dodatni jest podawany, gdy zysk jest mniejszy od stawki i pokazuje zysk przeliczony na 1 jednostkę (kurs dziesiętny minus 1). Natomiast kurs malezyjski ujemny podaje się, gdy zysk jest większy od stawki i pokazuje ile trzeba postawić żeby wygrać 1 jednostkę.

Kurs indonezyjski odpowiada amerykańskiemu, ale podzielonemu przez 100, czyli przeliczony na 1 jednostkę.

Ostatni z używanych w Azji kursów to Hong-Kong, który jest równoważny kursowi brytyjskiemu, ale zawsze wyraża się go liczbami dziesiętnymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here